  • Mfr # SRX06121801PT3
  • Zoro # G9577985
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. Temp.
450 Degrees F
Features
Chemical Resistant, Moisture Resistant, Radiation Resistant
Wattage
180 W
Temp. Range (C)
-51 Degrees to 204 Degrees
Voltage
120V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SRX06121801PT3
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
6 in
Length
12 in
Power Cord Length
12 in
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
Thickness
3/16 in
Details
Max. Temp.
450 Degrees F
Features
Wattage
180 W
Temp. Range (C)
-51 Degrees to 204 Degrees
Voltage
120V
Heating Device Outer Material
Silicone Rubber
Heating Device Type
Blanket
Amps
1.5 A
Series
SRX
Standards
CE, FM Approved, REACH, RoHS
Item
Heating Blanket
Temp. Range
-60 Degrees to 450 Degrees F
Includes Controller
No
Temp. Range (F)
-60 Degrees to 450 Degrees F
Exposure Temperature - Maximum
204 Degrees C
Exposure Temperature - Minimum
-51 Degrees C
Color
Orange
Current
1.5 A
Includes Adhesive Backing
Adhesive
For Material
Metal
Includes Grounded Wire
Grounded
Product Type
Heating Blanket
Controller Required
Controller Required
Operating Temperature - Minimum
-51 Degrees C
Compatible Product Type
Conveyors, Hoppers, Silos, Tanks
Operating Temperature - Maximum
232 Degrees C
Power Density
2.5 W/sq in
Compatible with Manufacturer Model Number
TB111N-325
Description
Heating Blanket, SRX Series, Temp. Range (C) -51 Degrees to 204 Degrees , Temp. Range (F) -60 Degrees to 450 Degrees F, Max. Temp. 450 Degrees F, Voltage 120V, Wattage 180 W, Amps 1.5 A, Width 6 in, Length 12 in, Features Chemical Resistant, Moisture Resistant, Radiation Resistant, Includes Controller No, Standards CE, FM Approved, REACH, RoHS