  • Mfr # SRX12123601PT3
  • Zoro # G9577967
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Heating Device Outer Material
Silicone Rubber
Width
12 in
Length
36 in
Heating Device Type
Blanket
Amps
3 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SRX12123601PT3
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
12 in
Length
36 in
Overall Width
12 in
Power Cord Length
12 in
Thickness
3/16 in
Overall Length
12 in
Details
Heating Device Outer Material
Silicone Rubber
Heating Device Type
Blanket
Amps
3 A
Temp. Range
-60 Degrees to 450 Degrees F
Wattage
360 W
Temp. Range (F)
-60 Degrees to 450 Degrees F
Includes Controller
No
Standards
CE, FM Approved, REACH, RoHS
Item
Heating Blanket
Temp. Range (C)
-51 Degrees to 204 Degrees
Features
Chemical Resistant, Moisture Resistant, Radiation Resistant
Voltage
120V
Max. Temp.
450 Degrees F
Series
SRX
Operating Temperature - Maximum
232 Degrees C
Compatible Product Type
Conveyors, Hoppers, Silos, Tanks
Exposure Temperature - Minimum
-51 Degrees C
Includes Grounded Wire
Grounded
Includes Adhesive Backing
Adhesive
Power Density
2.5 W/sq in
Current
3 A
Product Type
Heating Blanket
For Material
Metal
Exposure Temperature - Maximum
204 Degrees C
Controller Required
Controller Required
Operating Temperature - Minimum
144 Degrees C
Color
Orange
Compatible with Manufacturer Model Number
TB111N-325
Description
Heating Blanket, SRX Series, Temp. Range (C) -51 Degrees to 204 Degrees , Temp. Range (F) -60 Degrees to 450 Degrees F, Max. Temp. 450 Degrees F, Voltage 120V, Wattage 360 W, Amps 3 A, Width 12 in, Length 36 in, Features Chemical Resistant, Moisture Resistant, Radiation Resistant, Includes Controller No, Standards CE, FM Approved, REACH, RoHS