  • Mfr # CBRS15BLKTR
  • Zoro # G4818926
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CBRS15BLKTR
Country of Origin
China
Dimensions
Maximum Wire Size
12 AWG
Minimum Wire Size
14 AWG
Wire Size
#14 AWG to #12 AWG
Display Size
Standard Sized Product
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Method
Back, Side
Grounding
Grounded
Housing Color
Black
Mount Type
Flush
Standards
CSA Certified, Federal Specification, UL Listed
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Tamper Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Back and Side
NEMA Configuration
5-15
Number of Gangs
1
NEMA Receptacle Configuration - Plugs and Receptacles
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
No
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Flush
Outlet Type
Application Environment
Commercial
Tamper Resistant
Yes
Voltage
125VAC
HP
1/2 hp
Corrosion Resistant
Yes
Weather Resistant
No
Power Indicator
Surge Suppression
Sub-Category
Duplex Receptacles
Material
Nylon
Special Features
Corrosion resistant
Outlet Type - Plugs and Receptacles
Standard Duplex
Mounting Type
GFCI
Market
Commercial
For Location
Indoor
Housing Material
Composite
Horsepower Rating
1/2 hp
Connection Orientation
Straight
Grade
Federal Specification
Includes Mounting Hardware
Includes
Mounting Hardware
Polarized
Surge Protection
Cover Type
No Cover
AFCI
Application
Commercial Specification Grade
Style
Smooth Face
Environmental Conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Nema Rating
Wattage
1875
Series
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Description
Receptacle, Connection Orientation Straight, Cover Type No Cover, Current Rating 15 A, GFCI No, Grounding Grounded, Housing Color Black, Housing Material Composite, Mount Type Flush, NEMA Receptacle Configuration 5-15R, Number of Gangs 1, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Phase Single, Polarized Yes, Receptacle Type Duplex, Resistance Properties Tamper Resistant, Standards CSA Certified, Federal Specification, UL Listed, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Screw Terminals