  • Mfr # DRS20GRY
  • Zoro # G4845088
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-20R
Current Rating
20 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DRS20GRY
Country of Origin
China
Dimensions
Height
1.07 in
Width
1.38 in
Mount Hole Center-to-Center Height
4.1 in
Face Plate Height
2.7 in
Overall Depth
1.1 in
Maximum Wire Size
12 AWG
Minimum Wire Size
14 AWG
Display Size
Standard Sized Product
Wire Size
#14 AWG to #12 AWG
Length
3.28 in
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-20R
Current Rating
20 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Method
Back, Side
Grounding
Self-Grounded
Housing Color
Gray
Mount Type
Flush
Standards
CSA Certified, Federal Specification, UL Listed
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Impact Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Mounting Type
Flush
HP
1 hp
Power Indicator
No
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Application Environment
Commercial
Weather Resistant
No
Special Features
Corrosion resistant
Outlet Type - Plugs and Receptacles
Decorator Duplex
Voltage
125VAC
Tamper Resistant
Number of Gangs
1
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
NEMA Receptacle Configuration - Plugs and Receptacles
Material
Nylon
Surge Suppression
Sub-Category
Decorator Receptacles
Corrosion Resistant
Yes
Outlet Type
Decorator
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Back and Side
Housing Material
Composite
Includes
Mounting Hardware
Cover Type
No Cover
Horsepower Rating
1 hp
Polarized
Yes
Grade
Federal Specification
Market
Commercial, Industrial
For Location
Indoor
Surge Protection
GFCI
AFCI
Contact Material
Brass
Connection Orientation
Straight
Includes Mounting Hardware
Wattage
2500
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Environmental Conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Style
Decorator
Nema Rating
Series
Commercial
Application
Commercial Grade
Description
Receptacle, Connection Orientation Straight, Cover Type No Cover, Current Rating 20 A, GFCI No, Grounding Grounded, Housing Color Gray, Housing Material Composite, Mount Type Flush, NEMA Receptacle Configuration 5-20R, Number of Gangs 1, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Phase Single, Polarized Yes, Receptacle Type Decorator Duplex, Resistance Properties Impact Resistant, Standards CSA Certified, Federal Specification, UL Listed, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Screw Terminals