  • Zoro # G012476241
/ea
Key Features
Lighting Technology
LED
Color Temperature
4100K
Dimmable
Yes
Standards
CAN/CSA C22.2 No. 6-01 M90, CE Certified, EN/IEC 60601-2-41, FDA, ISO 13485, UL, UL/IEC 60601-1
Arm Adjustability
Horizontal and Vertical Swivel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AP160A02
Zoro #
G012476241
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Head Diameter
22 in
Individual Arm Lengths
700 mm
Overall Width
186 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr Limited
Details
Item
Surgical Light
Lighting Technology
LED
Color Temperature
4100K
Dimmable
Yes
Standards
Arm Adjustability
Horizontal and Vertical Swivel
Lamp Life
50,000 hr
Head Rotation
320 Degrees
Medical Application
Surgical/Operatory
Number of Brightness Levels
5
Number of Bulbs
72
Head Shape
Round
Wattage
80 W
Features
Operating Voltage
100 to 240V AC
Number of Lamp Heads
1
Arm Reach
27.56 in
Illumination
160,000 lux
Color Rendering Index
97
Description
Surgical Light, Arm Reach 27.56 in, Color Rendering Index 97, Color Temperature 4100K, Illumination 160,000 lux, Lighting Technology LED, Mounting Location Ceiling, Operating Voltage 100 to 240V AC, Wattage 80 W, Arm Adjustability Horizontal and Vertical Swivel, Dimmable Yes