Eaton Bussmann Data Surge Protection Device, 1 Phas, 180V BSPD0180DINL
Data Surge Protection Device, 1 Phas, 180V (Discontinued)
  • Mfr # BSPD0180DINL
  • Zoro # G6150733
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BSPD0180DINL
Country of Origin
Germany
Dimensions
Length
3.60 in
Width
0.50 in
Depth
2.90 in
Length (Straight Wireway)
3.60 in
Details
Item
Data Surge Protection Device
Phase
1
Voltage
180V DC
Max. Continuing Operating Voltage
180 V DC
Voltage Protection Rating
550V (L-G)
Nominal Discharge Current
10kA
Modes of Protection
L-G
Filtering / Nonfiltering
Nonfiltering
Modular / Nonmodular
Modular
Standards
UL497B
Wire Gauge
28 to 12 AWG
Mounting Style
DIN Rail
IP Rating
20
Max. Surge Current Per Phase
2.5kA
Max. Surge Current Per Mode
20kA
Number of Wires
4
Enclosure Material
Polyamide
Number of Poles
4
Max. Surge Current per Phase
2.5kA
Max. Surge Current per Mode
20kA
Modular
Yes
Filtering
No
Description
Data Surge Protection Device, Depth 2.90 in, Enclosure Material Polyamide