Eaton Bussmann Data Surge Protection Device, 1 Phase, 24V BSPD24DINLHF
Data Surge Protection Device, 1 Phase, 24V (Discontinued)
  • Mfr # BSPD24DINLHF
  • Zoro # G6112224
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BSPD24DINLHF
Width
0.50 in
Length
3.60 in
Depth
2.90 in
Length (Straight Wireway)
3.60 in
Details
Item
Data Surge Protection Device
Voltage
24V DC
Max. Continuing Operating Voltage
33 V DC
Voltage Protection Rating
65V (L-L), 550V (L-G)
Modes of Protection
L-G, L-L
Standards
UL497B
Enclosure Material
Polyamide
Number of Wires
4
Wire Gauge
28 to 12 AWG
Number of Poles
4
Max. Surge Current Per Mode
20kA
Max. Surge Current per Mode
20kA
Description
Data Surge Protection Device, Depth 2.90 in, Enclosure Material Polyamide