Eaton Bussmann Fuse Block, Industrial, 200A, 2 Pole HM60200-2CR
Fuse Block, Industrial, 200A, 2 Pole (Discontinued)
  • Mfr # HM60200-2CR
  • Zoro # G2590546
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HM60200-2CR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
10.70 in
Width
5.30 in
Height
3.80 in
Details
Item
Fuse Block
Series
HM600
Fuse UL Class
H
Number of Poles
2
Mounting Style
Bolt Down
Connector Type
Box Lug
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Fuse Block Design
Open
For Fuse Series
NOS
Standards
UL Listed, CSA Certified
Fuse Holder Code
S
Fuse Type
Industrial
Fuse Block or Fuse Holder Type
Fuse Block
Description
Fuse Block, Fuse UL Class H, Number of Poles 2, Series HM600, Fuse Block Design Open, Mounting Style Bolt Down, Connector Type Box Lug, Height 3.80 in, Width 5.30 in, Length 10.70 in, Standards UL Listed, CSA Certified