Eaton Bussmann Fuse Block, H UL Class, 1 Poles, Pressure Screw Plate H25030-1PR
Fuse Block, H UL Class, 1 Poles, Pressure Screw Plate (Discontinued)
  • Mfr # H25030-1PR
  • Zoro # G0712582
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H25030-1PR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
1.09"
Length
3.03"
Height
1.41"
Length (Straight Wireway)
3.03 in
Wire Size
18 to 10 AWG
Details
Item
Fuse Block
Series
H250
Number of Poles
1
Connector Type
Pressure Screw Plate
Mounting Style
Bolt Down
Fuse Block Design
Open
Fuse UL Class
H
Fuse Type
Industrial
Fuse Block or Fuse Holder Type
Fuse Block
For Fuse Series
NON, REN
Fuse Holder Code
H
Fuse Block or Holder AC Voltage Rating
250VAC
Fuse Block or Holder DC Voltage Rating
125VDC
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Amp Range of Fuse Block or Holder
0 to 30A