Eaton Bussmann Fuse Block, R UL Class, 2 Poles, Box Lug R25030-2CR
Fuse Block, R UL Class, 2 Poles, Box Lug (Discontinued)
  • Mfr # R25030-2CR
  • Zoro # G2212953
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
R25030-2CR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
2.05"
Length
3.03"
Height
1.41"
Length (Straight Wireway)
3.03 in
Wire Size
12 to 2 AWG (Al), 14 to 2 AWG (Cu)
Details
Item
Fuse Block
Series
R250
Number of Poles
2
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt Down
Fuse Block Design
Open
Fuse Type
Industrial
Standards
UL Listed, CSA Certified
Fuse Block or Fuse Holder Type
Fuse Block
For Fuse Series
LPN-RK, FRN-R, DLN-R, KTN-R, ECNR
Fuse UL Class
R
Fuse Holder Code
H
Features
Short Circuit Protection
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Fuse Block or Holder DC Voltage Rating
125VDC
Amp Range of Fuse Block or Holder
0 to 30A
Fuse Block or Holder AC Voltage Rating
250VAC