  • Mfr # KRP-C-2000SP
  • Zoro # G2156235
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Class
L
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
KRP-C-2000SP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
10-3/4 in
Diameter
3-1/2 in
Overall Diameter
3 1/2 in
Overall Length
10 3/4 in
Details
Class
L
Series
KRP-C
Speed
Time-Delay
Amps
2000A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC
Body Style
Bolt-On
Body Material
Fiberglass/Melamine
Equivalent Brand and Series
Bussmann KRP-C, Littelfuse KLPC, Mersen A4BQ, Mersen A4BY
Equivalent Series
A4BQ, A4BY, KLPC, KRP-C
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Item
UL Class Fuse
Functionally Equal To
Littelfuse KLPC, Mersen/Ferraz Shawmut A4BQ
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Standards
CE/UL-248-10 Guide JFHR/CSA Class 1422-02
Element
Dual
Weight
0.034 lb
Connection Type
Bolted Blade End x Bolted Blade End
Current
2 kA
Interrupt Rating - AC
300 kA
Interrupt Rating - DC
100 kA
Description
Fuse, 2,000 A, 600 V AC, 300 V DC, Class L, KRP-C Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Bolt-On, Fits Fuse Block Style Non-Rejection, Interrupt Rating 100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC, Fuse Size 10-3/4 in L x 3-1/2 in dia, Length 10 3/4 in, Diameter 3 1/2 in, Equivalent Brand and Series Bussmann KRP-C, Littelfuse KLPC, Mersen A4BQ, Mersen A4BY, Equivalent Series A4BQ, A4BY, KLPC, KRP-C, Compatible Fuse Block Series Not Applicable, Body Material Fiberglass, Melamine, Dual Element