- Mfr # PV-125A-01XL-B
- Zoro # G2537407
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
PV-125A-01XL-B
Length
188mm
Diameter
43mm
Length (Straight Wireway)
188mm
Series
PV-01XL
Body Style
Bolt on
Nonindicating
In Line Fuseholder
NO
Fuse Voltage Rating
1000VDC
Standards
IEC 60269-6, UL 2579, E335324
Fuse Holder Code
SD1XL-S
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Fuse Amps
125A
Fuse Interrupt Rating
50kA at 1000VDC