Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-2XL Series PV-125A-2XL-B-15
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-2XL Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-125A-2XL-B-15
  • Zoro # G2537300
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PV-125A-2XL-B-15
Length
191mm
Diameter
59.2mm
Length (Straight Wireway)
191mm
Series
PV-2XL
Body Style
Bolt on
Solar Fuse
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Standards
IEEC 60269-6, UL 2579, E335324
Fuse Voltage Rating
1500VDC
Fuse Amps
125A
Fuse Interrupt Rating
30kA at 1500VDC