Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-2XL Series PV-160A-2XL-B
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-2XL Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-160A-2XL-B
  • Zoro # G2537398
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PV-160A-2XL-B
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Length
191mm
Diameter
59.2mm
Length (Straight Wireway)
191mm
Details
Class
gPV/UL PV
Series
PV-2XL
Body Style
Bolt on
Body Material
Ceramic
Item
Solar Fuse
Fuse Holder Code
SD2XL-S
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Fuse Speed
Fast Acting
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
In Line Fuseholder
NO
Element
Single
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Fuse Interrupt Rating
33kA at 1000VDC
Fuse Amps
160A
Fuse Voltage Rating
1000VDC