Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-1XL Series PV-160A-1XL-15
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-1XL Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-160A-1XL-15
  • Zoro # G2537510
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PV-160A-1XL-15
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Length
190mm
Diameter
51mm
Length (Straight Wireway)
190mm
Details
Class
gPV/UL PV
Series
PV-1XL
Body Style
Blade
Body Material
Ceramic
Item
Solar Fuse
Fuse Speed
Fast Acting
Standards
IEEC 60269-6, UL 2579, E335324
Fuse Interrupt Rating
30kA at 1500VDC
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Fuse Voltage Rating
1500VDC
Fuse Amps
160A