Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-1XL Series PV-200A-1XL
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-1XL Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-200A-1XL
  • Zoro # G5603866
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PV-200A-1XL
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Length
190mm
Diameter
51mm
Length (Straight Wireway)
190mm
Details
Class
gPV/UL PV
Series
PV-1XL
Body Style
Blade
Body Material
Ceramic
Item
Solar Fuse
Element
Single
Fuse Interrupt Rating
33kA at 1000VDC
Fuse Holder Code
SD1XL-S
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Fuse Voltage Rating
1000VDC
In Line Fuseholder
NO
Fuse Amps
200A