Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-2XL Series PV-200A-2XL-15
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-2XL Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-200A-2XL-15
  • Zoro # G2537477
Get a 10% off coupon
MFR #
PV-200A-2XL-15
Length
204mm
Diameter
59.2mm
Length (Straight Wireway)
204mm
Details
Class
gPV/UL PV
Series
PV-2XL
Body Style
Blade
Solar Fuse
Fuse Voltage Rating
1500VDC
Standards
IEEC 60269-6, UL 2579, E335324
Fuse Amps
200A
Fuse Interrupt Rating
30kA at 1500VDC