Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-L Series PV-315A-3L-15
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-L Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-315A-3L-15
  • Zoro # G2537440
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PV-315A-3L-15
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Length
205mm
Diameter
73.5mm
Length (Straight Wireway)
205mm
Details
Class
gPV/UL PV
Series
PV-L
Body Style
Blade
Body Material
Ceramic
Item
Solar Fuse
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Fuse Interrupt Rating
30kA at 1500VDC
In Line Fuseholder
NO
Element
Single
Fuse Amps
315A
Fuse Voltage Rating
1500VDC