Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-L Series PV-630A-3L-B
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-L Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-630A-3L-B
  • Zoro # G2537355
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PV-630A-3L-B
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Length
200mm
Diameter
73.5mm
Length (Straight Wireway)
200mm
Details
Class
gPV/UL PV
Series
PV-L
Body Style
Bolt on
Body Material
Ceramic
Item
Solar Fuse
Standards
IEEC 60269-6, UL 2579, E335324
Fuse Amps
630A
In Line Fuseholder
NO
Element
Single
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Fuse Interrupt Rating
50kA at 1000VDC
Fuse Speed
Fast Acting
Fuse Voltage Rating
1000VDC