Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-01XL Series PV-63A-01XL-B
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-01XL Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-63A-01XL-B
  • Zoro # G2537416
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PV-63A-01XL-B
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Length
188mm
Diameter
43mm
Length (Straight Wireway)
188mm
Details
Class
gPV/UL PV
Series
PV-01XL
Body Style
Bolt on
Body Material
Ceramic
Item
Solar Fuse
In Line Fuseholder
NO
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Fuse Interrupt Rating
50kA at 1000VDC
Fuse Voltage Rating
1000VDC
Fuse Holder Code
SD1XL-S
Standards
IEC 60269-6, UL 2579, E335324
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Fuse Speed
Fast Acting
Fuse Amps
63A