  • Mfr # EHD40-250-0C
  • Zoro # G022799897
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EHD40-250-0C
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Description
The 40" 250 lb Black Extra Heavy-Duty Cable Tie (EHD40-250-0C) is an industrial-grade cable tie. Engineered for extreme demands, these extra heavy-duty cable ties offer an industry-leading 250 lb tensile strength, guaranteeing maximum security and reliability for securing the largest and most critical bundles in any industrial environment. This zip tie product is designed for comprehensive cable management and is sold as a 100 piece pack. Core specifications include a tensile strength of 250 lb, a length of 40 in, a width of 0.5 in. Max bundle diameter is 11.7 in. This cable tie is constructed from durable Nylon 6/6. The style is Extra Heavy Duty tie. It uses a Self Locking Head, Locking locking style. This cable tie is UV Resistant and is rated for long-term outdoor use. It maintains performance across a wide operating temperature range of −40 degrees F to 185 degrees F. This product meets industry standards of quality, being RoHS compliant and UL Rated.