  • Mfr # RT10-50-9C-.30
  • Zoro # G922799966
Key Features
Width
0.3 in
Tensile Strength
50 lb
Cable Tie Style
Releasable
Application
Cable Management
Standards
RoHS Compliant, UL
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RT10-50-9C-.30
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
0.3 in
Nominal Length
10 in
Nominal Max. Bundle Dia.
2.6 in
Details
Tensile Strength
50 lb
Cable Tie Style
Releasable
Application
Cable Management
Standards
RoHS Compliant, UL
Color
Natural
Item
Reusable Cable Tie
Material
Nylon 6/6
Locking Style
Push-Tab Release
Outdoor Use
No
Operating Temp. Range
-40 Degrees F to 185 Degrees F
Description
The 10" 50 lb Natural Releasable Cable Tie is designed for applications where changes are anticipated. These releasable zip ties feature a quick-release mechanism that allows for easy removal and reuse, making them ideal for temporary bundling, prototyping, or frequently accessed wires. This product features a Standard duty tensile strength of 50 lb. It is 10 in long and 0.3 in wide. The maximum bundle diameter is 2.6 in. Made from Nylon, this natural color tie is designed for indoor cable management. It features a Push-Tab Release locking style. The operating temperature range is -40 Degrees F to 185 Degrees F. This product is sold in a pack of 100. It meets the industry standards of quality being RoHS compliant and UL Rated.