  • Mfr # A360-2-18/14
  • Zoro # G3439077
/ea
Key Features
Capacity
4,000 lb
Mounting Type
Base Mounted
Height Under Span
18 ft
Reach
14 ft
Swivel Angle
360 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A360-2-18/14
Country of Origin
United States
Dimensions
Height Under Span
18 ft
Mast Diameter
18 in
Flange Width
7 in
Overall Height
19 19/32 ft
Overall Width
14 ft
Maximum Lifting Height
216 in
Usable Boom Length
12 1/2 ft
Height Under Boom
Boom Length
Overall Depth
48 in
Details
Item
Jib Crane
Capacity
4,000 lb
Mounting Type
Base Mounted
Reach
Swivel Angle
360 Degrees
Finish
VOC Alkyd
Lift Range
0 in to 216 in
Includes
Jib Crane Mast and Arm
Standards
ASME B30.20, ASME B30.9, ASME BTH-1
Operation Mode
Manual
Capacity (Lb.)
Color
Yellow
Base Mount Type
Base-Plate Mounted
Maximum Lifting Capacity
Body Finish
VOC Alkyd
Power Source
Manual
Beam Type
Open Beam
Body Material
Steel
Description
Jib Crane, Maximum Lifting Capacity 4,000 lb, Minimum Lifting Height Not Applicable, Maximum Lifting Height 216 in, Overall Height 19 19/32 ft, Height Under Boom 18 ft, Boom Length 14 ft, Base Mount Type Base-Plate Mounted, Flange Width 7 in, Mast Diameter 18 in, Power Source Manual, Overall Depth 48 in, Overall Width 14 ft, Beam Type Open Beam, Swivel Angle 360 Degrees , Body Material Steel, Body Finish VOC Alkyd, Color Yellow, Standards ASME B30.20, ASME B30.9, ASME BTH-1