  • Mfr # K90-8-14/10
  • Zoro # G3434658
Min. I Beam Height
108 in
Max. I Beam Height
168 in
Gantry Crane Span
10 ft
Gantry Crane Depth
7 ft 6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K90-8-14/10
Min. I Beam Height
108 in
Max. I Beam Height
168 in
Gantry Crane Depth
7 ft 6 in
I Beam Flange Width
6 in
I Beam Height
18 in
Wheel Diameter
12 in
Wheel Width
3 in
Overall Width
7.5 ft
Minimum Height Under Beam
9 ft
Overall Depth
90 in
I-Beam Flange Width
6 in
Minimum Overall Height
9 ft
Height Adjustment Increments
12 in
I-Beam Height
18 in
Maximum Height Under Beam
14 ft
Maximum Overall Height
14 ft
Gantry Crane Span
10 ft
Gantry Crane Clear Span
8 ft 7 in
Adjustable Increments
12 in
Maximum Overall Span
11.5 ft
Minimum Clear Span
8.6 ft
Maximum Lifting Capacity
Minimum Overall Span
11.6 ft
Maximum Clear Span
8.7 ft
Description
Portable Gantry Crane, Body Material Steel, Maximum Lifting Capacity 16,000 lb, I-Beam Flange Width 6 in, I-Beam Height 18 in, Height Adjustability Adjustable Height, Minimum Overall Height 9 ft, Maximum Overall Height 14 ft, Minimum Height Under Beam 9 ft, Maximum Height Under Beam 14 ft, Minimum Overall Span 11.6 ft, Maximum Overall Span 11.5 ft, Minimum Clear Span 8.6 ft, Maximum Clear Span 8.7 ft, Mobility Under Load Mobile, Rotating Legs Yes, Span Adjustability Fixed Span