  • Mfr # K90-8-14/12
  • Zoro # G3434649
Min. I Beam Height
108 in
Max. I Beam Height
168 in
Gantry Crane Span
12 ft
Gantry Crane Depth
7 ft 6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K90-8-14/12
Min. I Beam Height
108 in
Max. I Beam Height
168 in
Gantry Crane Depth
7 ft 6 in
I Beam Flange Width
6 in
I Beam Height
18 in
Wheel Width
3 in
Wheel Diameter
12 in
I-Beam Height
18 in
Height Adjustment Increments
12 in
Minimum Overall Height
9 ft
Maximum Overall Height
14 ft
I-Beam Flange Width
6 in
Maximum Height Under Beam
14 ft
Overall Width
7.5 ft
Overall Depth
90 in
Minimum Height Under Beam
9 ft
Gantry Crane Span
12 ft
Adjustable Increments
12 in
Gantry Crane Clear Span
10 ft 6 in
Minimum Overall Span
13.6 ft
Maximum Clear Span
10.5 ft
Minimum Clear Span
10.6 ft
Maximum Overall Span
13.5 ft
Description
Portable Gantry Crane, Body Material Steel, Maximum Lifting Capacity 16,000 lb, I-Beam Flange Width 6 in, I-Beam Height 18 in, Height Adjustability Adjustable Height, Minimum Overall Height 9 ft, Maximum Overall Height 14 ft, Minimum Height Under Beam 9 ft, Maximum Height Under Beam 14 ft, Minimum Overall Span 13.6 ft, Maximum Overall Span 13.5 ft, Minimum Clear Span 10.6 ft, Maximum Clear Span 10.5 ft, Mobility Under Load Mobile, Rotating Legs Yes, Span Adjustability Fixed Span