  • Mfr # K90-8-14/20
  • Zoro # G3434615
Min. I Beam Height
108 in
Max. I Beam Height
168 in
Gantry Crane Span
20 ft
Gantry Crane Depth
7 ft 6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K90-8-14/20
Min. I Beam Height
108 in
Max. I Beam Height
168 in
Gantry Crane Depth
7 ft 6 in
I Beam Flange Width
7.12 in
Wheel Diameter
12 in
I Beam Height
16.43 in
Wheel Width
3 in
I-Beam Height
16.4 in
Maximum Overall Height
14 ft
Overall Width
7.5 ft
I-Beam Flange Width
7.1 in
Height Adjustment Increments
12 in
Overall Depth
90 in
Maximum Height Under Beam
14 ft
Minimum Overall Height
9 ft
Minimum Height Under Beam
9 ft
Gantry Crane Span
20 ft
Gantry Crane Clear Span
18 ft 6 in
Adjustable Increments
12 in
Maximum Overall Span
21.5 ft
Minimum Clear Span
18.6 ft
Minimum Overall Span
21.6 ft
Maximum Clear Span
18.5 ft
Description
Portable Gantry Crane, Body Material Steel, Maximum Lifting Capacity 16,000 lb, I-Beam Flange Width 7.1 in, I-Beam Height 16.4 in, Height Adjustability Adjustable Height, Minimum Overall Height 9 ft, Maximum Overall Height 14 ft, Minimum Height Under Beam 9 ft, Maximum Height Under Beam 14 ft, Minimum Overall Span 21.6 ft, Maximum Overall Span 21.5 ft, Minimum Clear Span 18.6 ft, Maximum Clear Span 18.5 ft, Mobility Under Load Mobile, Rotating Legs Yes, Span Adjustability Fixed Span