  • Mfr # ALX120-DD050EC
  • Zoro # G507967377
/ea
See details
Key Features
Motor Enclosure
Open Dripproof
Housing Material
Aluminum
Application
Commercial Buildings, Factories, Offices, Warehouses
Speed Controllable
Variable Speed
Motor Type
Electronically Commutated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ALX120-DD050EC
Country of Origin
Canada
Dimensions
Overall Diameter
19 in
Overall Width
25 in
Overall Height
19 in
Wheel Diameter
12 in
Base Width
19 in
Base Length
19 in
Overall Length
25 in
Details
Item
Downblast Exhauster
Motor Enclosure
Open Dripproof
Housing Material
Aluminum
Application
Speed Controllable
Variable Speed
Motor Type
Electronically Commutated
Phase
1
Includes Drive Package
Yes
Housing Material Fabrication
Spun
Wheel Material
Wheel Type
Backward Inclined
Motor Speed
1,800 RPM
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
1,610 cfm
Standards
cETLus
For Air Type
Clean Air
Includes Motor
Yes
Electrical Connection
Wire Leads
Exhaust Airflow @ 0.250 in SP
1,477 cfm
Number of Speeds
Variable
Series
ALX
Frequency
50 Hz, 60 Hz
High-Efficiency Motor
For High-Static Pressure Applications
Airflow @ 0.000 in SP
Maximum Static Pressure
1 1/4 in wc
Motor Horsepower
1/2 hp
Drive Type
Direct Drive
Features
Quick Release Latches for Easy Motor Access
Exhaust Airflow @ 0.500 in SP
Power Source
Electric Corded
Base Shape
Square
Assembly
Assembled
Nameplate Voltage
115/208-230V AC
Description
Downblast Exhauster, Drive Type Direct Drive, Assembly Assembled, Wheel Diameter 12 in, Base Diameter Not Applicable, Base Length 19 in, Base Width 19 in, Base Shape Square, Nameplate Voltage 115/208-230V AC, Phase 1, Motor Horsepower 1/2 hp, Exhaust Airflow @ 0.000 in SP 1,610 cfm, For High-Static Pressure Applications Yes, High-Efficiency Motor Yes, For Air Type Clean Air, Includes Drive Package Yes, Includes Motor Yes, Mounting Location Roof and Wall, Maximum Static Pressure 1 1/4 in wc