  • Mfr # ALX135-DD050EC
  • Zoro # G907967410
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ALX135-DD050EC
Overall Diameter
21 in
Overall Width
31 1/4 in
Wheel Diameter
13 1/2 in
Base Width
21 in
Overall Height
Base Length
21 in
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Motor Speed
1,550 RPM
For High-Static Pressure Applications
Exhaust Airflow @ 0.250 in SP
1,747 cfm
Maximum Static Pressure
1 1/4 in wc
Wheel Type
Backward Inclined
Exhaust Airflow @ 0.000 in SP
1,843 cfm
Exhaust Airflow @ 0.500 in SP
cETLus
Airflow @ 0.000 in SP
Description
Downblast Exhauster, Drive Type Direct Drive, Assembly Assembled, Wheel Diameter 13 1/2 in, Base Diameter Not Applicable, Base Length 21 in, Base Width 21 in, Base Shape Square, Nameplate Voltage 115/208-230V AC, Phase 1, Motor Horsepower 1/2 hp, Exhaust Airflow @ 0.000 in SP 1,843 cfm, For High-Static Pressure Applications Yes, High-Efficiency Motor Yes, For Air Type Clean Air, Includes Drive Package Yes, Includes Motor Yes, Mounting Location Roof and Wall, Maximum Static Pressure 1 1/4 in wc