  • Zoro # G511931432
Key Features
Color
Black
Material
LDPE
Maximum Hole Size
1.4 in
Cap Top Style
Recessed
Plug Diameter
1.43 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BP-1 3/8
Zoro #
G511931432
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Hole Size
1.4 in
Plug Diameter
1.43 in
Maximum Metal Thickness
0.1 in
Minimum Metal Thickness
0.02 in
Minimum Hole Size
1.36 in
Details
Color
Black
Material
LDPE
Item
Button Plugs with Recessed-Type Heads
Cap Top Style
Recessed
Features
Snapped into Holes Easily
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Maximum Continuous Temperature
150 Degrees F
Hardness
Shore D: 41-46
Description
Button Plugs with Recessed-Type Heads, Maximum Hole Size 1.4 in, Package Quantity 25