  • Mfr # CLB-103-27E3N-W-A/10
  • Zoro # G3488371
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Series
CLB
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
125/250V AC
Circuit Breaker Type
Thermal
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CLB-103-27E3N-W-A/10
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
0.57 in
Depth
2.31 in
Height
1.38 in
Max. Wire Size
14 AWG
Max. Panel Thickness
0.118 in
Mounting Hole Thread Size
3/8"-27
Panel Cutout Size
0.343 in x 0.382 in
Length
1.38 in
Details
Item
Circuit Breaker
Series
CLB
Amps
10A
Number of Poles
AC Voltage Rating
125/250V AC
Circuit Breaker Type
Thermal
Phase
Circuit Breaker Actuator
Push Button
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
Not Rated
Trip Type
Terminal Connection
1/4 in Tab
DC Voltage Rating
32V DC
Curve Type
C
Standards
CE, CSA, cUL, TUV, UL, UL 1500/ISO8846 for Ignition Protection/Marine
Min. Operating Temp.
14 Degrees F
Actuator Color
White
Actuator Legend
Press to Reset
Max. Operating Temp.
140 Degrees F
CAD Available
Yes
Description
Panel Mount Circuit Breaker, Amps 10 A, AC Voltage Rating 125/250V AC, Terminal Connection 1/4 in Tab, DC Voltage Rating 32V DC, Thermal, Number of Poles 1, Circuit Breaker Actuator Push Button, Max. AIR Rating Not Rated, Curve Type Medium, Phase Single, Mounting Type 3/8 in Collar, Actuator Color White, Actuator Legend Press to Reset, Panel Cutout Size 0.343 in x 0.382 in, Max. Panel Thickness 0.118 in, Mounting Hole Thread Size 3/8 In.-27, Max. Wire Size 14 AWG, Length 1.38 in, Width 0.57 in