  • Mfr # C4412.30.17
  • Zoro # G5070401
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Length
1,000 ft
Conductor Gauge
22 AWG
Fire Rating
Riser
Jacket Color
Beige
Jacket Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C4412.30.17
Country of Origin
United States
Dimensions
Cable Length
1,000 ft
Outside Diameter
0.1 in
Conductor Size - Data Cable
22 AWG
Nominal Outside Dia.
0.125 in
Conductor Size
22 AWG
Length
Spool Length
Details
Item
Power Limited and Communication Cable
Conductor Gauge
22 AWG
Fire Rating
Riser
Jacket Color
Beige
Jacket Material
PVC
Number of Conductors
4
Solid/Stranded
Solid
Maximum Voltage Rating
300 V
NEC Article and Type
800 CMR
Standards
C4413, RoHS Compliant, UL Listed
Fire Rating - Data Cable
Total Number of Conductors - Data Cable
4 (0 Pair)
Insulation Material
NEC Article
800
Suggested Voltage Rating - Data Cable
300 V
Application - Communication Cable
Audio Systems
Package Type - Data Cable
Pulling Pack
Shielded / Unshielded
Unshielded
Solid / Stranded
Solid
Jacket Material - Wire and Cable
Item - Data Cable
Communication Cable
Temp. Range
-4 Degrees to 140 Degrees F
Plenum / Riser Rated
Riser Rated
Cable Sub-Category
Multi-Conductor
Shielded
Unshielded
Application
Audio Systems
Package Type
Pulling Pack
Power Limited
Power Limited
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Product Type
Communication Cable
Number of Pairs
0
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Description
Power Limited and Communication Cable, Cable Length 1,000 ft, Fire Rating Riser, Number of Strands Not Applicable, Conductor Gauge 22 AWG, Insulation Material PVC, Jacket Color Beige, Jacket Material PVC, Shielded Unshielded, Shielding Material Not Applicable, Solid/Stranded Solid, Number of Conductors 4, Outside Diameter 0.1 in, Package Type Pulling Pack, Application Audio Systems, Maximum Voltage Rating 300 V, NEC Article and Type 800 CMR, Number of Pairs 0, Product Type Communication Cable