  • Mfr # CUL40COPKLFV-M
  • Zoro # G711166238
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tag Size
M
Minimum Chest Size
40 in
Includes Face Shield
Yes
Size
M
Maximum Waist Size
38 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CUL40COPKLFV-M
Country of Origin
United States
Dimensions
Tag Size
Minimum Chest Size
40 in
Size
Maximum Waist Size
38 in
Minimum Waist Size
36 in
Maximum Chest Size
42 in
Details
Includes Face Shield
Yes
Item
Coat/Over Pant Kit - Standard Duffle Bag w/ Lift Front Hood and Vent Fan
Visor Visibility Type
PureView Clear
Arc Flash PPE Category
4
Includes Safety Glasses
Series
UltraLite 40 cal/cm²
Clothing Included
Coat, Over Pant
Will Fit Over Boots
Inseam
32 in