  • Zoro # G815563339
/ea
Key Features
Engine Brand
Champion
Fuel Type
Gasoline
Rated Voltage
120/240V AC
Starter Type
Electric, Recoil, Wireless Remote
CARB Compliant
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
201506
Zoro #
G815563339
UPC #
Country of Origin
Viet Nam
Details
Engine Brand
Champion
Item
Portable Generator
Fuel Type
Gasoline
Rated Voltage
120/240V AC
Starter Type
CARB Compliant
No
Parallel Configuration Capable
Engine Displacement
458 cc
Standards
EPA
Carbon Monoxide Protection
Carbon Monoxide Shutdown
Fuel Tank Capacity
7.7 gal
Safety Features
Automatic Voltage Regulator (AVR), Covered Outlets, Low Oil Shutdown
Run Time @ 1/2 Load - Gasoline/Diesel
10 hr
Rated Current @ 240V AC - Gasoline/Diesel
33.3 A
Starting Wattage - Gasoline/Diesel
10,000 W
Includes GFCI Outlets
Yes
Includes Wheel Kit
Yes
Running Wattage - Gasoline/Diesel
8,000 W
Generator Technology
Conventional
Outlets Included
(2) 5-20R GFCI Duplex, 14-50R, L14-30R
Rated Current @ 120V AC - Gasoline/Diesel
33.3 A
Description
Portable Generator, Carbon Monoxide Protection Carbon Monoxide Shutdown, Generator Technology Conventional, Fuel Type Gasoline, Running Wattage - Gasoline/Diesel 8,000 W, Starting Wattage - Gasoline/Diesel 10,000 W, Rated Voltage 120/240V AC, Rated Current @ 120V AC - Gasoline/Diesel 33.3 A, Starter Type Electric, Recoil, Wireless Remote, Run Time @ 1/2 Load - Gasoline/Diesel 10 hr, CARB Compliant No, Parallel Configuration Capable No, Engine Brand Champion