  • Mfr # FMPS54MC
  • Zoro # G1395172
/ea
See details
Key Features
Color
Silver
Material
Stainless Steel
Width
54 in
Depth
20 in
Series
FMPro Plus SST
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FMPS54MC
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
54 in
Depth
20 in
Details
Item
Maintenance Cart
Color
Silver
Material
Stainless Steel
Series
FMPro Plus SST
Description
FMPro Plus Stainless Maintenance Cart This 54” wide, 20” deep, pro maintenance cart is perfect for environments with requirements for cleanliness and corrosion and chemical resistance. It can be combined with any of our tool cabinets from 15” to 54” to add maneuverability and to carry materials alongside your tool cabinet. The All Stainless model comes with stainless caster frames. Features: • US Made, 304 series brushed stainless steel for housing, drawers and all internal sheet metal • 6” x 2” phenolic casters with stainless frames and a 10” center wheel provide 4800 lbs. of load capacity • Heavy-gage body and axle construction meets industrial needs • Limited lifetime warranty protects against defects • Easily rolls over matts, cords and uneven floors • Spins around the center axle for tight spaces and elevators