  • Mfr # EQ-A12C-13ABCP
  • Zoro # G2756892
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
6-1/8"
Application
Commercial
Finish
Polished Chrome
Flow Outlet Type - Faucet
Spray
Standards
ADA ANSI/ICC A117.1, ASME A112.18.1/CSA B125.1, NSF/ANSI/CAN 61: Q Less Than or Equal To 1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EQ-A12C-13ABCP
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
6-1/8"
Manufacturers Warranty Length
Spout Length
4 1/2 in
Spout Height
6 1/8 in
Max. Installation Surface Thickness
1 1/2 in
Water Inlet Connection Size
3/8 in
Inlet Connection Size
3/8 in
Spout Height - Maximum
6 1/8 in
For Mounting Hole Diameter - Minimum
1 in
For Mounting Hole Diameter - Maximum
1 1/2 in
Overall Width
4 1/2 in
For Surface Thickness - Maximum
Spout Outlet Height
3 1/4 in
Details
Application
Commercial
Finish
Polished Chrome
Item
Bathroom Sensor Faucet
Flow Outlet Type - Faucet
Spray
Standards
Faucet Handle Type
None
Replacement Cartridge
None
Valve Type
Solenoid
Mounting Type - Faucet
Deck
Sensor Range
Self Adjusting
Faucet Operation
Sensor
CEC Compliant
CEC Compliant
Temp. Control
No
Drain Type
Connection
3/8" Female Compression
Number of Holes
3
Ligature Resistant
No
Mounting Hole Center to Center
4"
Body Material
Cast Brass
Battery Charger CEC Compliant
Vandal Resistant Features
Vandal Resistant Outlet
Series
EQ Curved
Number of Handles
0
ADA Compliant
Yes
Residential / Commercial
Includes
Mounting Hardware
ADA Compliance
ADA Compliant
Commercial / Residential
Faucet Spout Shape
Mid Arc
Faucet Type
Bathroom Sink Faucet
Power Source
Battery
Faucet Finish
Chrome
Flow Rate
0.35 gpm
Voltage
6V DC
Mounting Type
Deck Mount
Features
Bluetooth Compatible
Green Certification or Other Recognition
California Energy Commission (CEC) Certified
Max. Mounting Hole Center Distance
4 in
Spout Reach
Valve Type - Faucets
Solenoid Valve
Faucet Body Material
Cast Brass
Faucet Activation
Motion Sensor
Water Inlet Connection Type
Push in Compression
Temperature Control
Adjustable Temperature
Replacement Cartridge Mfr. Model Number
243.152.AB.1
Sensor Type
Self-Adjusting
Battery Type
AA
Includes Transformer
Transformer Not Included
CEC Compliance
Time Out
10 sec
Spout Shape
Arc
Sensor Range - Minimum
3 in
Temperature - Maximum
180 Degrees F
Product Type
Sensor Faucet
Includes Batteries
Batteries Included
Operation Method
Motion Sensor
Vandal Resistance
Vandal-Resistant Outlet
Number of Batteries
4
Ligature Resistance
Not Ligature-Resistant
Includes Drain
Drain Not Included
Inlet Connection Type
Compression
Flow Rate - Maximum
0.35 gpm
Pressure - Maximum
125 psi
Water Supply Type
Hot and Cold Lines
Sensor Range - Maximum
13 in
Temperature - Minimum
100 Degrees F
Mounting Hole Center-to-Center Distance - Maximum
4 in
Mounting Hole Center-to-Center Distance - Minimum
4 in
Warranty
Number of Mounting Holes
3
Compatible Cartridge Manufacturer Part Number
243.152.AB.1
Includes Handle
Handle Not Included
Spout Style
Fixed
Inlet Connection Gender
Female
Temperature Control Method
Below Deck Thermostatic Mixing Valve
Flow Type
For Location
Bathroom
Description
Bathroom Faucet, Faucet Operation Sensor, Number of Handles 0, Faucet Handle Type None, Connection 3/8 In. Female Compression, 0.35 gpm Flow Rate, Number of Holes 3, Mounting Hole Center to Center 4 In., Body Material Brass, Faucet Spout Shape Gooseneck, ADA Compliant Yes, Drain Type None, Mounting Type - Faucet Surface, Power Source (4) AA Batteries, Voltage 6VDC, Spout Length 4-1/2 In., Sensor Range Self Adjusting, Valve Type Solenoid, Faucet Finish Chrome, Height 6-1/8 In.