  • Zoro # G4353702
/ea
Key Features
Shank Dia.
4.93mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Dimension Type
Metric
Tap Chamfer
Plug
Tap Size
M4.5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
360854
Zoro #
G4353702
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
4.93mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M4.5
Overall Length
90.00mm
Thread Length
19.00mm
Tap Thread Size
M4.5-0.75
Thread Size
M4.5x0.75
65% Thread Drill Size
#24
Shank Length
1 1/2 in
Square Size
3.86 mm
75% Thread Drill Size
#25
55% Thread Drill Size
5/32 in
Drill Bit Size
3.70 mm
Size
Pitch Diameter Limit
D4
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Plug
Tap Style
Spiral Point
Number of Flutes
2
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Tap Grouping
Tap
Standards
USCTI Table 302A
Tap Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Primary Material Application ISO Code
N, P
Thread Pitch
0.75 mm
Extended Neck
Yes
Series
SPGP
Spiral Direction
Neutral
Thread Limit
D4
Thread Standard
Metric Coarse
Measurement System
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
All Materials
Class of Fit
6H
Helix Angle
0 Degrees
List Number
SPGP
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M4.5x0.75, Metric Coarse, Overall Length 60.45 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 12.70 mm, 75 Percent Thread Drill Size #25, Thread Limit D4, Class of Fit 6H, Number of Flutes 2