  • Zoro # G4354804
/ea
Key Features
Shank Dia.
0.480"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
5/8"
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
357942
Zoro #
G4354804
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.480"
Tap Size
5/8"
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
Tap Thread Size
Thread Length
55% Thread Drill Size
14.80 mm
Thread Size
75% Thread Drill Size
14.50 mm
Square Size
0.3600 in
Drill Bit Size
37/64 in
Shank Length
2 in
65% Thread Drill Size
Size
Pitch Diameter Limit
H3
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Thread Direction
Right Hand
Standards
USCTI Table 302A
Tap Thread Type
UNF
Tap Grouping
Tap
Tap Finish
Bright
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
SPGP
Measurement System
Fractional Inch
Spiral Direction
Neutral
Primary Material Application
All Materials
Class of Fit
2B
Thread Limit
H3
Extended Neck
Yes
Shank Type - Machining
Straight
Threads per Inch
18
Primary Material Application ISO Code
N, P
Thread Standard
UNF
Helix Angle
0 Degrees
List Number
SPGP
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size 5/8 In.-18, UNF, Overall Length 3 13/16 in, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 1 13/16 in, 75 Percent Thread Drill Size 14.50 mm, Thread Limit H3, Class of Fit 2B, Number of Flutes 3