  • Zoro # G1814780
/ea
Key Features
Shank Dia.
Shank Dia. 0.4800"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Taper
Tap Size
5/8"
Tap Style
Straight Flute (Hand)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
307042
Zoro #
G1814780
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
Shank Dia. 0.4800"
Tap Size
5/8"
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
3-13/16"
Pitch Diameter Limit
H3
Tap Thread Size
Thread Length
Thread Size
55% Thread Drill Size
14.80 mm
Tap Length Standard
USCTI
Square Size
0.3600 in
Shank Length
2 in
75% Thread Drill Size
14.50 mm
65% Thread Drill Size
37/64 in
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Taper
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Number of Flutes
4
Thread Direction
Right Hand
Number of Pieces
1
List Number
HTGP-TN
Tap Finish
TiN
Standards
USCTI Table 302A
Tap Thread Type
UNF
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Shank Type - Machining
Straight
Thread Standard
UNF
Thread Limit
H3
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Series
HTGP-TN
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Extended Neck
Yes
Tap Shank Standard
USCTI
Class of Fit
2B
Spiral Direction
Neutral
Measurement System
Fractional Inch
Threads per Inch
18
Helix Angle
0 Degrees
Description
Straight Flute Tap, Thread Size 5/8 In.-18, UNF, Taper, Overall Length 3.81 in, High Speed Steel, TiN, Right Hand, Thread Length 1.81 in, 75 Percent Thread Drill Size 14.50 mm, Thread Limit H3, Class of Fit 2B