  • Zoro # G1814990
/ea
Key Features
Shank Dia.
Shank Dia. 0.4800"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Taper
Tap Size
5/8"
Tap Style
Straight Flute (Hand)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
307046
Zoro #
G1814990
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
Shank Dia. 0.4800"
Tap Size
5/8"
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
3-13/16"
Pitch Diameter Limit
H3
Tap Thread Size
Thread Length
Tap Length Standard
USCTI
75% Thread Drill Size
14.50 mm
55% Thread Drill Size
14.80 mm
Shank Length
2 in
65% Thread Drill Size
37/64 in
Square Size
0.3600 in
Thread Size
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Taper
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Number of Flutes
4
Thread Direction
Right Hand
Standards
USCTI Table 302A
Tap Thread Type
UNF
List Number
HTGP
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Number of Pieces
1
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
HTGP
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Spiral Direction
Neutral
Thread Standard
UNF
Threads per Inch
18
Thread Limit
H3
Extended Neck
Yes
Class of Fit
2B
Measurement System
Fractional Inch
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Shank Type - Machining
Straight
Tap Shank Standard
USCTI
Helix Angle
0 Degrees
Description
Straight Flute Tap, Thread Size 5/8 In.-18, UNF, Taper, Overall Length 3.81 in, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 1.81 in, 75 Percent Thread Drill Size 14.50 mm, Thread Limit H3, Class of Fit 2B