  • Mfr # CP5080-3260D12K
  • Zoro # G6778843
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Duty
General
HP
0.4 HP
Pad Size
1/2"W x 12"L
Belt Size
1/2 in W x 12 in L
Average CFM @ 15 Second Run Time
4.4 cfm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CP5080-3260D12K
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Pad Size
1/2"W x 12"L
Belt Size
1/2 in W x 12 in L
Overall Length
11.4"
Min. Hose Size
3/8 in
Min Hose Size
1/4"
Tool Length
11 in
Belt Width
1/2 in
Minimum Hose Size
1/4 in
Belt Length
12 in
Air Inlet Size
1/4 in
Details
Item
Air Belt Sander
Duty
General
HP
0.4 HP
4.4 cfm
CFM @ Full Load
17.8 cfm
Required Pressure
90 psi
Free Speed
26,000 rpm
Handle Material
Aluminum
Exhaust Type
Rear
Variable Speed
Yes
Air Inlet
1/4" NPT
Housing Material
Composite
Throttle
Lever
Includes
(3) Contact Arms, (5) Belts, Hex Key
Tool Weight
1.7 lb
Standards
CE
Features
Tight Spots
Product Type
Air-Powered Belt Sander Kit
Vibration Level
2.5 vpm
Average Flow Rate
8.9 cfm
Throttle Type
Non-Locking Lever
Air Consumption
22 cfm
Horsepower
Sound Level (dB)
93 dBA
Belt Speed
2,150 SFPM
Tool Series
CP5080
Arm Rotation
360 Degrees
Speed Settings
Variable
Air Inlet Type
NPT
Grip Type
Offset
Exhaust Location
Rear
Arm Type
Pivoting
Vacuum Type
Non-Vacuum
Sound Level
93 dBA
Description
Air Belt Sander Kit, Product Type Air-Powered Belt Sander Kit, Belt Width 1/2 in, Belt Length 12 in, Arm Type Pivoting, Arm Rotation 360 Degrees , Speed Settings Variable, Belt Speed 2,150 SFPM, Grip Type Offset, Horsepower 0.4 hp, Duty Medium, Air Consumption 22 cfm, Required Pressure 90 psi, Air Inlet Size 1/4 in, Air Inlet Type NPT, Minimum Hose Size 1/4 in, Throttle Type Lever, Vacuum Type Non-Vacuum, Tool Series CP5080, Sound Level 93 dBA, Vibration Level 2.5 vpm, Tool Length 11 in