  • Mfr # P8246R020SR60
  • Zoro # G9156346
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P8246R020SR60
Country of Origin
China
Description
Ball Valve, Body Material WCB Carbon Steel, Body Style Inline, 2-Piece, Pipe Size 2 In., Connection Type Flanged x Flanged, Full Port, Max. Pressure 285 psi CWP, Max. Steam Pressure 150 psi WSP, Temp. Range -20 Degrees to 450 Degrees F, Ball Material 316 Stainless Steel, Seat Material RPTFE, Stem Type Blowout Proof, Stem Material 316 Stainless Steel, Body Seal Material PTFE. Spring Return Rack and Pinion Actuator Sized For 60 PSI Air Supply