  • Mfr # P8166RTM1030DA60
  • Zoro # G9154709
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
P8166RTM1030DA60
Description
Ball Valve, Body Material 316 Stainless Steel, Body Style Inline, 2-Piece, Pipe Size 3 In., Connection Type Flanged x Flanged, Standard Port, Max. Pressure 285 psi CWP, Max. Steam Pressure 150 psi WSP, Temp. Range -50 Degrees to 450 Degrees F, Ball Material 316 Stainless Steel, Seat Material RPTFE, Stem Type Blowout Proof, Stem Material 316 Stainless Steel, Body Seal Material PTFE. Double Acting Rack and Pinion Actuator Sized for 60 PSI Air Supply