  • Mfr # P8266R040DA60
  • Zoro # G9160169
/ea
Get a 10% off coupon
MFR #
P8266R040DA60
Description
Ball Valve, Body Material 316 Stainless Steel, Body Style Inline, 2-Piece, Pipe Size 4 In., Connection Type Flanged x Flanged, Full Port, Max. Pressure 285 psi CWP, Max. Steam Pressure 150 psi WSP, Temp. Range -50 Degrees to 450 Degrees F, Ball Material 316 Stainless Steel, Seat Material RPTFE, Stem Type Blowout Proof, Stem Material 316 Stainless Steel, Body Seal Material PTFE. Double Acting Rack and Pinion Actuator Sized For 60 PSI Air Supply