  • Mfr # DS50VGPVS-500
  • Zoro # G102664220
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Style
Din Rail
Voltage
500V
Number of Poles
3
Voltage Protection Rating
2500V/1500V/1500V
Number of Wires
2 Wires
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DS50VGPVS-500
Country of Origin
China
Dimensions
Length
99 mm
Depth
54 mm
Width
67 mm
Details
Item
Surge Protection Device
Mounting Style
Din Rail
Voltage
500V
Number of Poles
3
Voltage Protection Rating
2500V/1500V/1500V
Number of Wires
2 Wires
Modes of Protection
DC+-DC-, DC+-G, DC--G
Max. Surge Current per Mode
40kA
Nominal Discharge Current
20 kA
Short Circuit Current Rating
100kA
Max. Continuing Operating Voltage
500V