  • Zoro # G1818061
/ea
Key Features
Shank Dia.
0.141"
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Inch
Tap Material
High Speed Steel
Tap Size
#3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C00706
Zoro #
G1818061
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.141"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
#3
Overall Length
1.810"
Pitch Diameter Limit
H2
Tap Thread Size
#3-56
Thread Length
1/2"
55% Thread Drill Size
#44
75% Thread Drill Size
#46
Tap Length Standard
USCTI
Thread Size
#3-56
Square Size
0.1100 in
Shank Length
1 5/16 in
65% Thread Drill Size
2.13 mm
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Number of Flutes
Thread Direction
Right Hand
List Number
1870TN
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Tap Thread Type
UNF
Number of Pieces
1
Standards
USCTI Table 302
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
402
Extended Neck
Yes
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Spiral Direction
Neutral
Shank Type - Machining
Straight
Threads per Inch
56
Thread Limit
H2
Tap Shank Standard
USCTI
Thread Standard
UNF
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Measurement System
Pipe
Class of Fit
2B
Helix Angle
0 Degrees
Description
Straight Flute Tap, Thread Size #3-56, UNF, Plug, Overall Length 1.81 in, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 0.5 in, 75 Percent Thread Drill Size #46, Thread Limit H2, Class of Fit 2B