  • Zoro # G1593229
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4-21/64"
Number of Flutes
4
Tap Material
Cobalt
Shank Dia.
0.429"
Tap Style
Spiral Flute
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C98025
Zoro #
G1593229
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
Shank Dia.
0.429"
Tap Size
9/16"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Thread Size
Pitch Diameter Limit
Not Rated
Thread Length
Size
9/16
75% Thread Drill Size
12.90mm
Thread Size
Drill Bit Size
33/64 in
Shank Length
2 17/32 in
55% Thread Drill Size
13.25 mm
65% Thread Drill Size
Tap Length Standard
DIN
Square Size
0.3220 in
Details
Item
Spiral Flute Tap
Number of Flutes
4
Tap Material
Cobalt
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Semi-Bottoming
Tap Finish
Hard Lube
List Number
PER-980SF
Tap Grouping
Tap
Number of Pieces
1
Tap Thread Type
UNF
Standards
DIN/ASME
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
PER-980SF
Helix Angle
38 Degrees
Class of Fit
2B
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Spiral Direction
Thread Standard
UNF
Threads per Inch
18
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Material Grade - Machining
Extended Neck
No
Thread Limit
2B
Tap Shank Standard
ASME, DIN
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size 9/16 In.-18, UNF, Overall Length 4 21/64 in, Cobalt, Hard Lube, Thread Length 1 49/64 in, 75 Percent Thread Drill Size 12.90mm, Thread Limit 2B, Class of Fit 2B, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 4