  • Zoro # G2754302
/ea
Key Features
Shank Dia.
Shank Dia.: 0.1940"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
#10
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C27698
Zoro #
G2754302
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
Shank Dia.: 0.1940"
Tap Size
#10
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
2-3/8"
Tap Thread Size
#10-24
Thread Length
1/2 in
Square Size
0.1520 in
Shank Length
1 1/2 in
55% Thread Drill Size
#21
Drill Bit Size
#26
75% Thread Drill Size
#25
65% Thread Drill Size
#23
Thread Size
#10-24
Pitch Diameter Limit
H3
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Thread Direction
Right Hand
Standards
USCTI Table 302A