  • Zoro # G2754810
/ea
Key Features
Shank Dia.
Shank Dia.: 0.367"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
1/2"
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C57220
Zoro #
G2754810
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
Shank Dia.: 0.367"
Tap Size
1/2"
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
3-3/8"
Thread Length
1-21/32"
Tap Thread Size
1/2"-20
Thread Size
75% Thread Drill Size
11.40 mm
55% Thread Drill Size
11.80 mm
Drill Bit Size
29/64 in
65% Thread Drill Size
11.60 mm
Square Size
0.2750 in
Shank Length
Pitch Diameter Limit
H3
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Standards
USCTI Table 302A
Tap Thread Type
UNF
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
Bright
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Primary Material Application ISO Code
N, P
Extended Neck
Yes
Spiral Direction
Neutral
Measurement System
Fractional Inch
Primary Material Application
All Materials
Shank Type - Machining
Straight
Thread Limit
H3
Thread Standard
UNF
Class of Fit
2B
Threads per Inch
20
Series
Helix Angle
0 Degrees
Number of Pieces
1
List Number
Description
Spiral Point Tap, Thread Size 1/2 In.-20, UNF, Overall Length 3 3/8 in, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 1 21/32 in, 75 Percent Thread Drill Size 11.40 mm, Thread Limit H3, Class of Fit 2B, Number of Flutes 3