  • Zoro # G2755011
/ea
Key Features
Shank Dia.
Shank Dia.: 0.367"
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
1/2"
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C57638
Zoro #
G2755011
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
Shank Dia.: 0.367"
Tap Size
1/2"
Tap Dimension Type
Inch
Overall Length
3-3/8"
Tap Thread Size
1/2"-20
Thread Length
1-21/32"
75% Thread Drill Size
11.40 mm
Shank Length
1 23/32 in
Square Size
0.2750 in
65% Thread Drill Size
11.60 mm
Drill Bit Size
55% Thread Drill Size
11.80 mm
Thread Size
Pitch Diameter Limit
H3
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Thread Direction
Right Hand
Standards
USCTI Table 302A
Tap Finish
Steam Oxide
Tap Thread Type
UNF
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Threads per Inch
20
Spiral Direction
Neutral
Class of Fit
2B
Primary Material Application
All Materials
Series
1011-SO
Secondary Material Application ISO Code
M, P
Primary Material Application ISO Code
K, P
Thread Limit
H3
Shank Type - Machining
Straight
Secondary Material Application
Stainless Steel, Steel
Thread Standard
UNF
Extended Neck
Yes
Measurement System
Fractional Inch
Helix Angle
0 Degrees
List Number
1011-SO
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size 1/2 In.-20, UNF, Overall Length 3 3/8 in, High Speed Steel, Black Oxide, Right Hand, Thread Length 1 21/32 in, 75 Percent Thread Drill Size 11.40 mm, Thread Limit H3, Class of Fit 2B, Number of Flutes 3