C123M-50x80 Metric Keyless Locking Assembly
  • Mfr # C123M-50X80
  • Zoro # G0211289
/ea
Key Features
Keyless Bushing Type
Multi-Screw Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C123M
For Shaft Dia. - Bushings
50 mm
Outside Dia. (In.)
3.15
Overall Length
42.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C123M-50X80
Country of Origin
Italy
Dimensions
For Shaft Dia. - Bushings
50 mm
Outside Dia. (In.)
3.15
Overall Length
42.5 mm
Outside Dia. Tolerance
+0/-.002 in
Outside Dia. (mm)
80
Shaft Dia. Tolerance
+0/-.002 in
Overall Length (In.)
1.673
Overall Length (mm)
42.5
Bolt Size
M8 x 25
Shaft Dia. (In.)
1.969
Shaft Dia. (mm)
50
Outside Dia.
80 mm
Screw Thread Size
M8 x 25
Outside Diameter
80 mm
Outside Diameter Tolerance
For Bore Diameter
50 mm
Overall Width
42.5 mm
Details
Item
Keyless Bushing
Keyless Bushing Type
Multi-Screw Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C123M
Material - Bushings
Steel
Transmissible Torque
111 ft-lb
Finish
Oil Dipped
Hub Contact Pressure (PSI)
Transmissible Thrust (Lbs.)
Locking Bolt Quantity
7
Agency Compliance
RoHS
Material
Steel
111
Withstand Temp. (Deg. F)
Up to 400 Degrees F
Type
C123M Series
Hub Contact Pressure
27,733.319 psi
System of Measurement
Metric
Flange Type
None
Maximum Transmitted Torque
111 ft-lb
Standards
ROHS
Description
Keyless Bushing, Flange Type None, For Bore Diameter 50 mm, Keyless Bushing Type Multi-Screw Locking Assembly, Material Steel, Outside Diameter 80 mm, Overall Width 42.5 mm, System of Measurement Metric, Finish Oil Dipped, Hub Contact Pressure 27,733.319 psi, Maximum Transmitted Torque 111 ft-lb, Outside Diameter Tolerance +0/-.002 in